ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովում ներկայացվել են գյուղատնտեսության ոլորտի խնդիրները
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 4-ին գյուղատնտեսության ոլորտի խնդիրները բարձրաձայնելու համար քննարկման էր հրավիրել համայնքապետերի, ֆերմերային եւ ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվող մասնագետների, հասարակական եւ բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, փորձագետների:
Ինչպես նշել է հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը, հանձնաժողովը նպատակ ունի լսելու մասնագետների առաջարկները գյուղատնտեսության զարգացմանհեռանկարների վերաբերյալ, տեղեկանալ առկա խնդիրներին եւ դրանց լուծման ուղիներին, նաեւ ստանալ առաջարկներ, որոնք, ըստ անհրաժեշտության, կարող են օգտագործվել օրենսդրական նախաձեռնություններ մշակելիս:
Շուրջ 4 տասնյակ հրավիրվածները ներկայացրել են բազմապիսի խնդիրներ, որոնցից շատերը նոր չեն եւ դրանց լուծման համար անհրաժեշտ է էական բարեփոխումներ իրականացնել, ունենալ պետական համապատասխան քաղաքականություն:
Որպես խնդիրներ նշվել են չօգտագործվող հողերն ու դրանց դեգրադացիան, հողերի ագրոքիմիական կազմի ուսումնասիրման անհրաժեշտությունը, օրգանական եւ ջերմատնային գյուղատնտեսության զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումը, թռչնաբուծության ու անասնապահության զարգացումը խոչընդոտող հանգամանքները, ոռոգման համակարգի մաշվածությունը, գյուղատնտեսությամբ զբաղվող քաղաքացիներիիրավական պաշտպանվածության անհրաժեշտությունը:
Մասնագետները խոսել են նաեւ ներկրվող սննդամթերքի որակից եւ մտահոգություն հայտնել դրանցում առկա որոշ քիմիական նյութերի անթույլատրելիության կապակցությամբ: Նշվել է, որ հանրապետությունում քաղցկեղային հիվանդությունների զգալի աճը պայմանավորված է նաեւ ներկրվող սննդամթերքով:
Ամփոփելով քննարկումը՝ հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը եւ փոխնախագահ Սերգեյ Բագրատյանը տեղեկացրել են, որ նմանատիպ խնդիրներ քննարկելու նպատակով կձեւավորվեն աշխատանքային խմբեր, որոնցում ներգրավված կլինեն նաեւ այսօրվա զեկուցողներից:

В постоянной комиссии НС представлены проблемы сельскохозяйственной сферы
4 марта Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы пригласила к обсуждениям по проблемам сельскохозяйственной сферы глав общин, специалистов фермерского и парникового хозяйства, представителей общественных и благотворительных организаций, экспертов.
Председатель комиссии В.Варданян подчеркнул, что цель дебатов – выслушать предложения специалистов по перспективам развития сельского хозяйства, ознакомиться с существующими проблемами и путями их разрешения, а также при необходимости получить рекомендации для разработки законодательных инициатив.
Около четырех десятков приглашенных представили разнообразные вопросы, многие из которых не новы и для их решения необходимы серьезные реформы, соответствующая государственная политика.
В качестве актуальных проблем указаны неиспользуемые земли и их деградация, необходимость изучения агрохимического состава земель, создание благоприятных условий для развития органического и парникового сельского хозяйства,   препятствия развития птицеводства и животноводства, изношенность системы орошения, необходимость правовой защиты занимающихся сельским хозяйством граждан.
Специалисты говорили также о качестве импортируемых продуктов питания и выразили озабоченность недопустимым содержанием в них некоторых химических компонентов. Отмечено, что существенный рост онкологических заболеваний в республике обусловлен также ввозимыми продовольственными товарами.
Обобщая дебаты, председатель комиссии В.Варданян и его заместитель С.Багратян сообщили, что для обсуждения аналогичных проблем будут сформированы рабочие группы, в которые войдут также сегодняшние докладчики.